Bioetanol

Bioetanol on kaminale sama oluline kui autole kvaliteetne kütus või meile puhas toit. Bioetanoli tähtsust kaminas võiks just rohkme võrrelda toidu tähtsusega inimesele, sest bioetanoli põlemisel kaminas erladuvad kõik põlemisjäägid meid ümbritsevasse ruumi. Sealt aga satuvad need meie hingamisteedesse. Seetõttu tohib kaminas kasutada AINULT spetsiaalselt kaminas põletamise tarbeks valmistatud bioetanoli. Kuna Eestis ei ole biokaminad ehk ökokaminad veel laialt levinud, ei pakuta valdavalt sobivat bioetanoli ka müügiks. Meile teadaolevatel andmetel on ökokaminates kasutamiseks mõeldud bioetanol müügis ainult kahel firmal. Ühel müüjatest maksab Taanis kamina- valmistaja poolt toodetud bioetanol 35 eur / 10L. Vedelik on ca 96% konsentratsiooniga ja sisaldab kõvasti denaturaate (kibedaid ühendeid), mis heas kaminas põlemise käigus pea täielikult ja lõhnata ära põlevad. Küll on kibedat lõhna / isegi maitset tunda vedeliku kallamisel eralduvatest aurudest.
Noa Home Estonia müüb veelgi puhtamat bioetanoli, mille denaturaadi tase on piisavalt madal, et kibedat lõhna vältida. Meie poolt pakutava küttevedeliku konsentratsioon on kõrgem, ca 98%. See tagab vedeliku parema süttimise ja täielikuma põlemise.
Kuna Noa Home Estonia valmistab ka ise ökokaminaid ja põleteid, siis on meile eriti oluline kasutada oma valmistatud kaminas kõige kvaliteetsemat küttevedeliku. Vedeliku osatähtsus kamina juures on isegi nii oluline, et Noa Home Estonia ei anna garantiid oma valmistatud ja müüdud kaminatele, kui selles ei kasutada spetsiaalselt kamina tarbeks valmistatud bioetanoli! Mittekvaliteetse bioetanoli levimise tõttu on biokaminad saanud asjata kriitika osaliseks. Kuid siin ei saa tarbijat süüdistada, sest tarbijal puudub reaalselt võimalus hinnata põhjusi, miks biokamin korralikult ei tööta. Tõsi, turul müüakse ka palju "Hiina" päritolu toodangut, ehk kaminaid ja põleteid, millel puudub igasugune tootearendus ja ohutus. Enamus Põhjamaades ja Vanas Euroopas on selliste seadmete müük keelatud. Kahjuks Eestis vastav regulatsioon puudub ja klient on kaitseta.
Kaubandusvõrgus, peamiselt ehituskauplustes ja remonditarvikute poodides müügil olev bioetanol on reeglina valmistatud hoopis teiseks otstarbeks. Need võivad olla, kütte/jahutussüsteemid, puhastussüsteemid, keemiatööstuse toore. Ühesõnaga, bioetanol ei ole mõldud põletamiseks, seega ei garanteeri ka valmistaja, et põlemine oleks puhas. Vastavat infot ei leia tarbija ka pakendilt, selle kohta puudub seadus. Ainus võimalus on siin kasutada juba usaldusväärset tarnijat, ehk firmat, kes ise ka põleteid valmistab. Oleme testinud 4 aast ajooksul ca 15 erinevat küttevedeliku Euroopa ja Põhjamaade valmistajatelt, samuti Eestis müüdavaid vedelike. Praktikas võime öelda, et kvaliteetseid, puhtalt põlevaid küttevedelike oli ca 5! Kõik need olid AINULT kamina valmistajate / müüjate poolt tarnitavad küttevedelikud. Paraku on enamus kvaliteetsed vedelikud väga kallid, 3,5 – 4 eur / L, kuid see tuleneb puhta valmistusprotsessi keerukusest. Hinda lisab ka pakendi ja transpordi kulu.

Probleemid, mis võivad esineda ebakvaliteetse bioetanoli kasutamisel, on järgmised:
1. Liigne lõhn / hais põlemisel.
2. Halb süttimine, kehv põlemine (väike leek).
3. Plahvatused põlemise ajal, ohtlik kasutajale, võib ära rikkuda põleti.
4. Tahma eraldumine põlemisel. Võib ära rikkuda põleti, kamina pinnad ja heleda toa lae.
5. Jääkainete / sade tekkimine põleti põhja
6. Mürgiste gaaside eraldumine, kui küttevedelik sisaldab metanoli või muid kontrollimata aineid. Kliendil ei ole seda võimalik ise kontrollida.

On esinenud ka juhuseid, kus ökokaminas kasutatakse lambiõli või muid "rasvaseid" küttevedelikke.
Tulemuseks on tugev hais, ving ja põleti ning kamina tahmumine. Kamin võib rikneda.
Turul on vähesel määral liikumas ka biogeeli kaminaid. Biogeel kui kütteaine on väga kallis. Liitri hind jääb 5-6 eur kanti. Biogeeli põletamisel jääb kamina põletisse ohtralt põlemisjääke, seega ei ole biogeeli kamina / -põleti hankimine eriti otstarbekas. Üldjuhul ei tohi biogeeli kaminates geeli asemel bioetanoli kasutada. Parim lahendus on võimalusel vahetada kamina põleti bioetanoli põleti vastu. Noa Home Estonia võib teha vajaliku ekpertiisi ja pakkuda välja lahendus uue põleti valmistamiseks..
Lisaks kvaliteetsele küttevedelikule peab kasutama kindlasti kvaliteetset põletit. Põleti ehitusest sõltub samuti kamina töö tervikuna, lõhna probleem ja ennekõike ohutus. Hea ja ohutu põleti arendamine on pikk ja aeganõudev protsess, kuid see tagab kasutaja rahulolu ja ohutuse.
Noa Home Estonia tegeleb bioetanoli põletite arendamise ja valmistamisega juba 4 aastat.
Meie kogemused ja teadmised on Teie kasutada. Loe lähemalt põletitest meie kodulehelt.

Kui soovid osta bioetanoli, siis võta meiega ühendust. Tallinna piires toome vedeliku ise kohale. Eesti piires on võimalik vedelik tellijale saata.